17. VE 18. SORU ACİL LAZIM ÇABUK YAPAR MISINIZ

17.sorunun çözümü ve cevabı
1Kg=12 TL 2250gr alıyor. 2250 Gramdan Kiloya Dönüştürelim 2kg 250 gr yapar 1kg=12 TL 2.12=24Tl Ve 2kg250gr'nin 2kg si gitti geriye 250 yani çeyreği kaldı. 1Tam=12TL ise 12/4=3 TL yapar yani Çeyreği 3 TL imiş.
Zaten 24TL Vardı Buna 3 TL Eklememiz lazım 24+3=27 TL Yapar.
18.Sorunun Cevabı Ve Çözümü
8 kg Çilekten 2 kg reçel yapılıyor. Ben 1 kg reçel için kaç kg lazım olduğunu bulabilirim bunun için 8/2=4 kg lazım demek oluyor yani 1 kg Reçel=4 kg çilek bana 9 Kilogramlık Reçel İçin Kaç Kilo Gideceğini soruyor 1 kg sini bulmuştuk zaten 9.4=36 kg reçel lazım.
[tex] \merhaba[/tex]
ilk soruya bakarsak
ilk önce 2250 g kg'a çevirelim.
1 g=0,001
2250 × 0,001: 2,25 kg oldu
kilogramı 12 ise 2,25 kg;
12 × 2,25: 27 olur cevabımız.
diğer soruya bakarsak
1. yöntem: orantı kurabiliriz bu soruda.
8 kg çilek x
2 kg reçel 9 kg reçel
----------------------------------------
içler dışlar yapalım;
9.8=2.x
2 ile 8'i sadeleştirirsek
9.4=x
36=x
2. yöntem kesir şeklinde yazarak da yapabiliriz.
8/2=x/9
8'i 4'e bölmüşüz 2 olmuş o zaman;
neyi neyle bölersek 36 olur.
9 × 4:36 x=36