👤

Deniz seviyesinde 100°C sıcaklıkta olan 0,5 kg kütlesin- deki suyun tamamını buharlaştırmak için kaç kilokalor değerinde enerji kullanılmalıdır? (L-buhar = 540 cal/g)


A) 540

B) 270

C) 135

D) 67,5

E 33.75​


Cevap :

Cevap:

B şıkkı

Açıklama:

Suyun kaynama noktasi 100C olduğuna gore,

Q= msu.Lbuhar

Q= 0,5.540= 270 kcal gerekir.