👤

18 dakika da 900 metre yol gidebilen bir hareketlinin hızı saatte kaç km'dir?


Lütfen açıklamalı çözermisiniz? ​


Cevap :

hızı 3 km/saat

Adım adım açıklama:

180 dk(3 saat) de 9000 metre gider.

9000/3=3000m yani 3 km

1 saate aldığı ortalama yol 3 km

hız= 3km/saat

18 dakikada 900 metre ise

60 dakikada. x metredir diye bir oran orantı kuruyoruz

18 . x = 60 . 900

x = 60 . 900 / 18

x = 60 . 50

x = 3000

1000 metre 1 km'dir yani 3000 metre 3km dir

# TATAKAE #