👤

Pille çalıştırılan uzaktan kumandalı bir oyuncak araba çalıştırıldığında hızı 10m/s den 20m/s ye 2 saniyede çıkıyor.Buna göre bu oyuncak arabanın elektrikli motorunjn gücü en az kaç kW tır? (Elektrik motorunun verimi önemsizdir.)
A)0,10 B)0,15 C)0,20 D)0,40 E)0,50
Açıklayarak anlatırsanız sevinirim çünkü fiziği pek anlamıyorum.​


Cevap :

Cevap:

Açıklama:

Her iki durumdaki kinetik enerjilerini hesaplayalım;

1. Durumda: ½.2.10²=100

2. Durumda; ½.2.20²=400

enerji farkı=300

P=E/t

t=2 saniye verilmiş.

P=300/2=150 Watt

150 Watt=0,15 kW