Cevap :
1 kg muz 3₺ ise
40 kg muz 120₺ olur. (40.3 = 120)
Yarısını kilogramı 4₺ den satıyormuş.
Yani
1 kg muz 4₺ den satılıyor ise
20 kg muz 80₺ den satılır. (20.4 = 80)
Diğer yarısını kilogramı 5₺ den satıyormuş.
Yani
1 kg muz 5₺ den satılıyor ise
20 kg muz 100₺ den satılır. (20.5 = 100)
Toplam 80₺ + 100₺ = 180₺ olur.
En başta toplamda 120₺ vardı.
Yani 120₺ den muz alıp 180₺ den satmış olduk. O halde
180₺ - 120₺ = 60₺ kârımız olur.
İyi çalışmalar..
40 kg muz 120₺ olur. (40.3 = 120)
Yarısını kilogramı 4₺ den satıyormuş.
Yani
1 kg muz 4₺ den satılıyor ise
20 kg muz 80₺ den satılır. (20.4 = 80)
Diğer yarısını kilogramı 5₺ den satıyormuş.
Yani
1 kg muz 5₺ den satılıyor ise
20 kg muz 100₺ den satılır. (20.5 = 100)
Toplam 80₺ + 100₺ = 180₺ olur.
En başta toplamda 120₺ vardı.
Yani 120₺ den muz alıp 180₺ den satmış olduk. O halde
180₺ - 120₺ = 60₺ kârımız olur.
İyi çalışmalar..