👤

Muz 6,5 TL Elma 4.5 TL Nar 6.25 TL


Yukandaki fiyatlara göre, 2 kg elma, 2 kg nar ve 1,5 kg muz alan bir kişi kaç lira öder? A) 31.05 B) 31.15 C) 31.25 D) 31.45​


Cevap :

Merhaba

2 kg Elma almış, Elmaların kg 4.5 TL.

4.5 × 2 = 9 TL

2 kg Nar almış, Narların kg 6.25 TL.

6.25 × 2 = 12.50

1.5 kg Muz almış, Muzların kg 6.5 TL.

6.5 ÷ 2 = 3.25

6.5 + 3.25 = 9.75 kr.

Şimdi çıkan sonuçları toplicaz.

12.50 + 9.75 + 9 = 31.25 kr.

Cevap = C) 31.25 kr ödemesi gerekiyor.

&kalpsiz`

Aldığı miktarları maddi değere çarparsak

[tex]6.5 \times 1.5 = 9.75[/tex]

[tex]4.5 \times 2 = 9[/tex]

[tex]6.25 \times 2 = 12.5[/tex]

toplamda

[tex]9.75 + 9 + 12.5 = 31.25[/tex]